Projektről
Összefoglaló a LIFE20 NAT/AT/000063 számú LIFE WILDisland projektről
A Duna Transznacionális Program keretében megvalósult DANUBEparksCONNECTED című korábbi projektben elkészült az első átfogó, a Duna teljes szakaszára kiterjedő, természetvédelmi szemléletű, a dunai szigetekről készült leltár. Ennek a munkának az eredményeit egy online felületen is meg lehet tekinteni ( http://wildisland.danubeparks.org ), ahol az érdeklődők tetszés szerint kutakodhatnak a 912 sziget adataiban.
A fent említett, a Duna, mint ökológiai folyosó témájú pályázat megvalósítása során fokozatosan tudatosult a résztvevő partnerekben az, hogy egy következő közös projektnek valamilyen formában a Dunának ezekre a rendkívül értékes élőhelyeire kellene fókuszálnia. Az alapötletet, és ezzel együtt az elnevezést is az a tény adta, hogy a dunai szigetek között a mai napig találhatók olyanok, amelyek szinte még érintetlen állapotban megmaradtak, és joggal illik rájuk a „vadon/wild” jelző. Ugyanakkor a többségükre sajnos az a jellemző, hogy kisebb-nagyobb mértékben az eredeti természetes állapotuk különféle emberi hatásra (pl. erdőgazdálkodás, hajózás, ingatlanfejlesztés, árvízvédelem stb.) leromlott.
A LIFEWILDisland projekt célja az, hogy a szigetek környezetének hidrológiai állapotának, vagyis a Duna természetes dinamikájának javításával, másrészt a szigetek és a folyó árterének talán legkarakteresebb élőhely-típusának, a puhafás ligeterdőknek (91E0) megőrzésével, helyreállításával elősegítse számos dunai sziget természetességének, „vadon” jellegének erősítését a Duna teljes szakaszán a németországi Neuburg városától egészen a Duna-deltáig. A természetvédelmi főbb tevékenységek között szerepel több dunai mellékág-rekonstrukció megvalósítása, sarkantyú-, illetve vezetőmű-visszabontások, őshonos fafajokkal történő erdőtelepítések, illetve a dunai szigetek erdeinek természetességének javítása erdőszerkezet-átalakítás és az inváziós fajok (pl. zöldjuhar, amerikai kőris, gyalogakác) visszaszorítása révén.
Mindezen felül a projektben részt vevő partnerek különös gondot fordítanak az egyes természetvédelmi beavatkozások, mint fő projekttevékenységek eredményének monitoringjára, valamint a beavatkozásokkal érintett területeken az adott régiókban élő lakosság széleskörű tájékoztatására. A projekt végrehajtása során a szakmai nyilvánosság számára is számos akciót (workshopot, tanulmányutat stb.) valósítanak meg a projektpartnerek.
A 2027. augusztus 31-ig tartó projektben összesen 15 projektpartner (nemzeti parkok, natúrparkok és egyéb természetvédelmi szervezetek, valamint vízügyi szervek és erdőgazdaságok) képviselteti magát, reprezentálva minden Duna menti országot. Hazánkból három nemzeti park igazgatóság és egy vízügyi igazgatóság vesz részt a projektpartnerségben lefedve a teljes hazai Duna szakasz védett és Natura 2000-es területeit.
A projekt beavatkozással érintett szigeteit a csatolt térkép (letöltés) mutatja meg.
A projekt teljes időtartama:
2021. szeptember 1. – 2027. augusztus 31.
A projekt teljes költségvetése 14 481 262 EUR, amely összegből az Európai Unió 9 243 061 EUR-t közvetlen finanszírozást nyújt a partnerek felé. Ezen túlmenően a maradék költségvetési igény fedezete maguktól a projektpartnerektől, az egyes érintett államoktól, mint társfinanszírozó szervektől, illetve egyéb finanszírozó partnerektől, szponzoroktól származik.